položek 0
k úhradě 0,- 

Vše o diamantech

12.11.2008 

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, která společně určují kvalitu a cenu diamantu.


Tato kritéria se nazývají tzv. „4C“.

  • Carat –váha
  • Clarity – čistota
  • Colour – barva
  • Cut - brus

 

 

Carat - Váha

Termín karát, nebo-li jednotka váhy diamantů, je odvozen z doby antického světa, kdy obchodníci s drahými kameny a výrobci šperků k vážení drahých kamenů používali semena z plodů karobového stromu (hebrejsky charuv, arabsky kharoub), u nás známého pod pojmem svatojánský chléb nebo chlebovník. Karobové semeno tak dalo vzniknout názvu karát. Karobová semena se začala používat jako jednotka k vážení drahých kamenů z toho důvodu, že mají prakticky identickou velikost a především hmotnost, díky čemuž mohla posloužit k ustanovení standardu váhy diamantů a drahých kamenů vůbec. Jeden karát odpovídá váze 200 miligramů, tj. 0,2 gramu. Do začátku 20. století se hodnota jednotky několikrát měnila, metrická hodnota karátu byla mezinárodně uznána v roce 1907 a s celosvětovou platností se používá dodnes. Diamant o hmotnosti 10 g má tedy 50 karátů, diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle váha v desetinách až jednotkách karátů.

Clarity - Čistota

Diamant se nazývá „čistý pod lupou“, LC, pokud po přezkoumání zkušeným odborníkem neobsahuje při desetinásobném zvětšení pod lupou žádné vnitřní „nečistoty“, tzv. inkluze. Termín „čistý pod lupou“ označuje nejvyšší stupeň čistoty. Ostatní stupně čistoty diamantu se určují podle velikosti, polohy, zabarvení a počtu inkluzí. Poslední stupeň čistoty, na stupnici označený značkou P 3 (piqué), obsahuje inkluze, které mohou být viditelné pouhým okem zkušeného znalce. Téměř všechny diamanty obsahují tyto miniaturní „nedokonalosti“, které však nejsou pouhým okem rozeznatelné ani neovlivní jejich krásu. Inkluze v diamantech jsou součástí přírody a zároveň potvrzením přírodního původu diamantu. Současně však platí, že čím méně „nedokonalostí“, tím vzácnější je diamant. Pouze asi 20 % vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu na to, aby mohly být užity v klenotnictví. Ostatních 80 % se využívá průmyslově.

Colour - Barva

Přírodní diamanty se vyskytují v mnoha barvách, od naprosto bezbarvých přes jemně žluté až k sytě žlutým, označené na stupnici barevnosti písmeny D – Z. Barva diamantu se stanoví porovnáváním se vzorovými kameny. Kameny se porovnávají pod lampou, která vydává světlo shodné s denním světlem. Vedle žlutých odstínů se vyskytují přírodní diamanty i diamanty jiných barev, jako jsou zelená, modrá, růžová či červená (velmi vzácně), hnědá až černá. Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s odstínem žluté jsou většinou levnější, zatímco diamanty jiných barev (růžové nebo modré) jsou velmi ceněny.

Cut - Brus

Brus diamantu, jeho proporce a symetrie mají klíčový význam pro vzhled diamantu a jeho brilanci. Pokud brus vykáže optimální proporce, diamant zazáří nejkrásnějším třpytem a všemi barvami spektra. Brus je jediným kritériem ze 4C, které je přímo ovlivnitelné člověkem: ostatní kritéria jsou dána výlučně přírodou. Nejoblíbenějším brusem je tzv. briliantový brus, který má 57 faset (plošek). Ostatní brusy jako smaragdový, ovál, kapka, srdce, princes a markýza se nazývají fantazijní brusy a mají různý počet faset.

1. Když světlo vstoupí do diamantu vybroušeného ve správných propocích, odráží se z facety na facetu a vrací se v duhových barvách přes horní část kamene zpět k oku.

2. Pokud je spodní část vybroušeného diamatu příliš hluboká, velké množství světla se odráží pod špatným úhlem do protilehlých facet a uniká přes ně ven. Diamant pak vypadá uprostřed tmavý.

3. Je - li brus příliš plochý, uniká světlo spodní částí přímo dolů a kámen postrádá brilanci.

 

 

 Nabízíme
Šperky
Materiály
Značky
Výběr dle ceny
Platební metody
Nejprodávanější

Samira Porcelánové korálky s přírodními vzory SB08365

Porcelánový korálek s květinovými vzory
Samira Porcelánové korálky s přírodními vzory SB08365
akční cena
18,- 

Samira Písmenka jako navlékací korálek SB04743

Korálky ve tvaru kostičky s písmenky abecedy. Skládejte si jména nebo i slova.
Samira Písmenka jako navlékací korálek SB04743
akční cena
10,- 

Samira Písmenka jako přívěsek SB08636

Přívěsky ve tvaru písmenek abecedy.
Samira Písmenka jako přívěsek SB08636
akční cena
24,- 

Kovové korálky Afrika

Korálky s africkým vzorem
Kovové korálky Afrika
akční cena
12,- 

Korálky spirály s fialovými kamínky

Kovové korálky se spirálou a kamínky
Korálky spirály s fialovými kamínky
akční cena
23,- 

Korálky Ryba

Kovové korálky ve tvaru rybky.
Korálky Ryba
akční cena
12,- 

Kovové korálky s modrými kamínky

Korálek s modrými kamínky
Kovové korálky s modrými kamínky
akční cena
15,- 

Samira korálky Želva SB03793

Korálky ve tvaru želvy
Samira korálky  Želva SB03793
akční cena
15,- 

Korálky Andílek

Korálky Andílek
Korálky Andílek
akční cena
24,- 

Samira Korálky Krokodýl SB14850

Korálky ve tvaru krokodýla
Samira Korálky Krokodýl SB14850
akční cena
15,- 
Naši partneři
Máte nápad, připomínku, či vzkaz? Napište nám!

Copyright 2018 @ Ivo Ladomerský
statistics NetDirect